Menstruační houby - pro pohodovou menstruaci

Co je to menstruační houba?

Mořská menstruační houba je skvělou alternativou jiných intimních pomůcek, které ženy při menstruaci používají. Dokonale se snáší s pokožkou, kterou navíc čistí, vyhlazuje, desinfikuje a ozdravuje. Mořská houba totiž obsahuje velké množství minerálních látek, např. anorganické soli sodíku, jódu, brómu a křemíku, které mají pro ženské tělo blahodárné účinky. Houby se používají podobně jako tampóny, mají velmi jemnou strukturu a vysoce savé vlastnosti. Po navlhčení jsou na omak jemné a měkké. Velmi snadno se zavádí, netlačí a jsou skladné.
Přírodní houba neobsahuje na rozdíl od většiny tampónů žádné dioxiny, bělidla a syntetická barviva, které mohou narušit vaginální prostředí. Není nijak chemicky upravována a je i velice šetrná k životnímu prostředí.

Menstruační houbička se používá opakovaně a zavádí se podobně jako tampón. Četnost její výměny závisí na síle krvácení.
Houbu lze používat jako menstruační ale také jako intimní. Je vhodná pro ženy, které nerady používají slipové vložky (tzv. intimky). Opakované používání této přírodní houby totiž nevysušuje sliznici a nezpůsobují syndrom toxického šoku. Je ale vhodná pouze při přirozeném výtoku (např. při ovulaci). Ne při zánětech a infekcích.

Tuto přírodní houbu lze mít zavedenou během pohlavního styku při menstruaci. Je měkká a narozdíl od tampónů ji ani jeden z partnerů necítí. Je dobré ji ale přímo před stykem vypláchnout, protože při stlačení snadno proteče. Pozor! Menstruační houba nenahrazuje antikoncepční prostředky ani nechrání proti pohlavně přenosným chorobám.

Mořské houby žijí v hloubkách od 5 do 60 m a živí se převážně planktonem.

Sběr a pěstování

Mořské houby žijí v hloubkách od 5 do 60 m a živí se převážně planktonem. Sbírají se v oblastech teplých moří - Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. Díky svému přírodnímu původu jsou zcela bez syntetických vláken, bělidel, barviv a škodlivých dioxinů. Houby nejsou nijak chemicky upravovány a jejich používání nezatěžuje přírodu. Obsahují velké množství minerálních sloučenin, např. anorganické soli sodíku, jódu, brómu a křemíku, které mají na tělo blahodárné účinky.

Houba se sbírá ručně, velmi opatrně tak, aby se neporušil kořen. Sběr hub (vlastně lov, jedná se totiž o živočicha nikoli rostlinu) je korigován a kontrolován, aby nedošlo k ničení míst, na nichž se vyskytují. Všechny houby, které se sklidí, musí mít minimální průměr 5cm. V chráněných mořských svatyních a v korálových útesech je sběr přísně zakázán.

Mořské houby jsou přirozeně obnovitelné, mají totiž schopnost regenerace a z fragmentů původní houby opakovaně dorůstají. Takto mohou být sklízeny znovu a znovu.

Zvyšující se znečištění v mořích a oceánech, má na houby neblahé dopady. Kvůli své filtrační funkci nejsou schopny v znečištěné vodě růst a hynou. Žijme proto šetrně a přátelsky vůči naší planetě. Každý může začít sám u sebe, např. tím, že bude používat ekologicky šetrné prací a čisticí prostředky či ekologickou kosmetiku. Dále můžeme pomoci tím, že nebudeme vytvářet zbytečný odpad a již vzniklý odpad vytřídíme. A v neposlední řadě jako ženy pomůžeme přírodě používáním ekologických menstruačních potřeb jako jsou: látkové vložky, menstruační kalíšky či tampóny z mořské houby.

Houba se sbírá ručně, velmi opatrně tak, aby se neporušil kořen.

Historie použití

Ač se v Evropě houby při menstruaci začaly používat až v posledních letech, na odličování a mytí se využívají již dlouho. V historii je použití hub zmíněno již Aristotelem. Ten si všiml mnoha rozličných druhů hub, které vojáci používali k čištění svých helmic. Je ale téměř jisté, že mořské houby byly používány pro různé účely již od počátku některých civilizací.

Například Římané si mořskou houbu zvanou „sloní ucho“ obkládali vnitřek kovového vojenského brnění, aby předcházeli odřeninám na těle. Také objevili, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí za velmi krátkou dobu a navíc po ní nezůstane ani památky.

Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Kouzlo přírodních mořských hub spočívá totiž mimo jiné v tom, že obsahují přibližně 14% jódu. To znamená, že v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty. Houby tak mají řadu vlastností využitelných v lékařství - jsou antiseptické, antibakteriální a desinfekční.

Menstruační houba není rostlina

Menstruační houba není rostlina

Z hlediska biologie je mořská houba živočich – jediný, který se nemůže pohybovat z místa na místo. Patří do kmene houbovců (Porifera), nepleťte si je s klasickými houbami (kmen Fungi). To jsou jednodušší a většinou mořští živočichové s vakovitým tělem, kteří mohou výjimečně dosahovat velikosti až 2 m. Tělo houby se skládá ze dvou vrstev buněk a dutiny uprostřed. Uvnitř dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton (záleží na druhu mořské houby). Do dutiny vede několik malých přijímacích otvorů, které jsou umístěny v dolní části mořské houby. V horní části je umístěn jeden velký, vyvrhovací otvor (osculum).

Mořské houby dýchají celým povrchem těla. Cévní, vylučovací ani nervová soustava nejsou vyvinuty. Mořské houby však mají skelet (kostru) - síť vláken nebo jehliček tvořených oxidem křemičitým nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla (po vysušení měkkých částí živočicha) působí velmi dekorativně (vzhledem připomínají dekorativní mořské houby většinou krajky).

Mořskou houbu nalezneme v teplých mořích po celém světě, ale více než 80 % mořských hub žije v oblasti Floridy a Mexického zálivu. Existuje více než 5000 druhů, ale jen 36 z nich má užitkovou hodnotu a pouze 15 z nich se hodí i k péči o tělo.